14.03.2015

 

Eğer aracınıza ufak modifiyelerle daha güzel bir görünüm katmak istiyorsanız, muhtemelen aklınıza ilk gelecek şey camlarınıza film kaplatmak olur. Cam Filmi yaptırmak için herkesin farklı nedenleri var ama genel kanı aracın şık bir görünüme kavuşması. Peki gerçekten filmli camlar sadece estetik kaygısının bir ürünü mü?

Cam filmleri ısı, ışık, UV ışınları filitrasyonu yapmak için kullanılan polietilen malzemeden yapılan kaplama malzemeleridir. Polietilen malzeme; dayanıklı olması ve ısıya maruz kaldığında gaz, duman, koku, vb. gibi etkileri olmadığı için sağlık açısından da zararsızdır. Kaliteli bir filmle kaplanmış cam, UV ışınlarını %90’a varan oranlarda azaltır. Işığı kırma özelliğinden dolayı araç içi ısısını da dengelemede yardımcı olur. Yazın serin, kışın ise daha sıcak bir iç ortam oluşturulmasında etkilidir. Isı ve UV ışınları geçirgenliği daha az olduğu için aracınızın döşemelerinin yumuşamasını ve solmasını engeller. Güneş ışığına karşı göz hassasiyeti olan sürücüler için daha konforlu bir sürüş sağlar. Fakat bu camların koyuluk oranını gösteren tonlarına dikkat edilmelidir. Aşırı koyu camlar gece yolculuğunda görüş mesafesini azaltacağı için ciddi kazalara davetiye çıkarmaktadır.

Cam filmi hırsızlıklara karşı da araç camlarında kullanılır. Kırılması durumunda film, camın hasarlanmasını ve dağılmasını geciktiriceği için hırsızların işini de zorlaştırır. Fakat ön camlarda kullanılan filmler de aynı etkiyi gösterdiği için, sürücünün başını cama vurması durumunda sürücünün cam içerisinde sıkışma tehlikesi vardır. Normal olarak otomobil ön camlarında kullanılan lamine camlar ön gerilmeli üretilir ve kırılma durumunda içeri doğru değil geometrisinden dolayı dışarı doğru çok küçük parçalara ayrılarak kırılır. Ön camlarda uygulanan bazı nanoteknolojik çözümler ile bu tehlikenin önüne geçilebilmektedir.

Sonuç olarak, Türkiye’nin enerji konusundaki cari açığı ve trafiğe çıkan araç sayısı da düşünülürse, fazladan klima kullanımı sonucu oluşan giderler filmi cam kullanımı ile azalacaktır. Bu tasarruf bile, bütün ele alındığında ülke ekonomisine katkı sağlayacaktır.