13.03.2015

Gaziantep Oto Kiralama

Elektrikli ve Sürücüsüz Dolmuş. Robosoft Teknoloji şirketiyle Easy Mile isimli ortak bir şirket kurup EZ-10 isimli sürücüsüz araın test sürüşleri tamamlanmış, hatta üretime dahi geçilmiş. Çin’in Çengdu şehrinde düzenlenen 12’nci Michelin Challange Bibendum organizasyonda tanıtılan ve test sürüşü yapılan araç 10 kişi kapasiteli (Ülkemizdeki koşullarla ayakta yolcuyla daha fazla kişi alacağı belli) araç tam şarjla ve maksimum 40 km hızla 14 saat yolculuk yapabiliyor.

Seri üretime geçen ve şu ana kadar İsviçre’de Lozan Üniversitesi ile Lyon şehrinden toplam 11 adet sipariş alan bu yüzde 100 elektrikli sürücüsüz toplu taşıma aracı, 6’sı oturarak 4’ü ayakta olmak üzere 10 kişilik yolcu kapasitesine sahip. Araçta, istenirse ayakta yolcu yerine tekerlekli sandalyenin gireceği otomatik açılıp kapanan rampa da bulunuyor. 3 boyutlu (3D) ileri teknoloji sistemlerinin (ön ve arkada HD kamera) yer aldığı araçtaki otonom sürüşü Robosoft şirketi tarafından geliştirilirken, bu sürüş için ‘GPS İzleme Sistemi’, ‘Görsel rehber’, ‘Çarpışma Algılama Sistemi’ ile SLAM (eş zamanlı yol belirleme ve haritalama) teknolojisi kullanılmış. Araç yola çıktığında otomatik olarak ön ve arkadaki iki kamera ile ışık algılama ve tarama sisteminden bilgileri alıyor, bilgisayara yüklenen rota ve harita ile birlikte sürücüsüz sürüşe başlıyor.

 

3 FARKLI İŞLETİM MODU BULUNUYOR
*Metro modu: Her istasyonda otomatik olarak duruyor.
*Otobüs modu: Yolcunun isteğine göre belirlenen veya sisteme girilen duraklarda duruyor.
*Özel istek modu: Bu mod durumunda araç yolcunun isteğine göre gelip, duruyor. Yolcu, akıllı telefonu aracılığıyla aracı bulunduğunu belirlenmiş noktaya çağırıp, yine belirlenmiş bir noktaya gidiyor. (Örneğin üniversite kampüsünde, akşam kütüphaneden çıkan bir öğrenci bu aracı çağırıp, yurda gidebiliyor.)

www.ersunotokiralama.com